Tolik práce! A co nástupní plat? Nenechte se…

Vaše první pracovní zkušenosti – pro Vás něco nového, pro ně něco, v čem fungují většinu života. Vaši nejbližší rádci, Ti jediní, kteří na Vás nežárlí, nezávidí Vám, z každého Vašeho úspěchu mají radost jako ze svého vlastního a kteří mají samozřejmě na věc svůj názor. Ok, možná už se dnes s rodiči neradíte…

Jejich výchova nás ovlivnila a je potřeba si to přiznat. U spousty z nás se to projevuje falešnou skromností (Jak často jste v dětství slyšeli, že sebechvála smrdí?) a vírou, že si musíte zasloužit, aby si Vás někdo všiml a povýšil Vás nebo Vám dal slušný plat za Vaši práci. A že ze začátku se máte spokojit s málem.

Naši rodiče byli vychováváni v jiné době. Když jdete do obchodu si koupit zboží, zaplatíte částku, která je na etiketě. A to i v případě, že je ve slevě. Nechtějí po Vás doplatek za to, že zboží dobře fungovalo :-)… Stejně tak vyjednávání o platu má své místo při nástupu do pracovního poměru. Nalepte na sebe cenovku :-).

A odměnu dostaneš, když budeš hodný…

Pokud je Vám plat zvyšován, je to otázkou dalšího jednání obou stran, nikoliv automatické splnění naznačených slibů při Vašem nástupu. Vstupem na pracovní trh zapomeňte na to, že když budete hodná holčička/chlapeček, dostanete odměnu.

Jasně, víte, co fungovalo v rodině, ve firmě neplatí. Spousta z nás si ale ze začátku návyky z rodiny do pracovního procesu nese, aniž bychom vlastně na jejich původ přišli. Toto fungování nám přijde „tak nějak přirozené“.

Možnost volby máme ve chvíli, kdy si to uvědomíme. Nekývejte na to, že budete “good guy” (kvalitně pracovat v rozsahu pracovní smlouvy) a čekat na odměnu (zvýšení platu na přijatelnou úroveň v budnoucnu).

Přestaňte dovolovat tuto manipulaci. Ano manipulaci. Od každého dítěte, které umí mluvit, slyším, “byl jsem hodný” a “zlobil jsem”. Když se jich ptám, co to vlastně znamená (ano, máte pravdu, jejich rodiče mě mají faakt rádi 🙂), nevědí. V podstatě to znamená, že ne/dělají, co po nich zrovna maminka, paní učitelka nebo někdo jiný chce.

To, že mají druzí ohodnotit, jestli jsme dost dobří a zasloužíme si odměnu, ponechme v našich dětských letech.

Váš plat by měl pokrýt Vaše živobytí,

Nespokojte se s příjmem, díky kterému nemáte na nájem, nemůžete kvalitně bydlet, a dovolenou můžete trávit leda tak u babičky. Vstup na trh práce a úspěch na něm není jen o tom, jestli vůbec práci máte. Získejte takovou práci, díky které skutečně vyděláte peníze na to, abyste mohli důstojně žít již od začátku, nikoliv přežívat a čekat na lepší zítřky, které nastanou “až budete mít trochu té praxe a zkušeností.”

dávat prostor investovat do sebe…

Investice do sebe je ta jediná, která se Vám neztratí. A sem patří i to, udělat si občas radost. I pro radost by Vám měla část vydělaných peněz sloužit, když věnujete svůj čas a část života na jejich vydělávání. Chcete přece mít možnost jít s kolegy po práci na pivo nebo být ta, která občas oslní novou sukní či účesem. Radost je o maličkostech, ale i na ty musí být na Vašem kontu peníze.

Nezapomínejte na investice do svého osobního rozvoje a vzdělávání, hlavně v dovednostech, které jsou uplatnitelné napříč pracovním trhem. Zajistí Vám to lepší kariérní postup v rámci firmy nebo i mimo ni. Ve vámi původně vyjednaném platu musí být i na toto prostor.

…i tvořit si rezervu.

Při propočtu minimálního platu počítejte s takovou částkou, abyste si mohli dovolit odkládat minimálně 10 % stranou. Na toto se často zapomíná, ovšem rostoucí rezerva na Vašem kontě Vám dává mnohem větší manévrovací prostor například v případě, že práci chcete vyměnit za lepší a je potřeba určitá změna, která Vás bude stát peníze (přestěhovat se a zařídit si bydlení v novém městě, certifikát z angličtiny atd.).

Nepodceňujte úskalí nenaplněných slibů!

Zaměstnavatel Vám může slíbit že nastoupíte na určitou pozici a pak budete přeřazeni na tu, na kterou primárně chcete nebo že začnete pracovat za určitý plat a v brzké době Vám bude navýšen.

Toto velmi dobře zvažte. Za předpokladu, že již nástupní podmínky pro Vás nejsou v současné době plně vyhovující. Jakým způsobem totiž můžete reagovat, pokud zaměstnavatel své sliby nedodrží? Znáte firmu, její kapacity a charakter Vaší pracovní pozice natolik, že můžete na 100% říci, že se zaměstnavateli nevyplatí přijmout Vaši výpověď a nabrat a zaškolit někoho nového?

Důležité je tedy si v první řadě svou minimální přijatelnou mzdu dobře propočítat a na nic při tom nezapomenout. Kromě toho je potřeba zvolit na jednání o mzdě správný moment a vědět, jak se o ní bavit.

 

Hana Šilarová
v 19 letech – bez průpravy, ale odvážně – začala podnikat. A intenzivně studovat, jak si udělat jasno v tom, co chce, co ji motivuje a co přesně potřebuje právě změnit, vyřešit. A hlavně – jak komunikovat, aby takového výsledku dosáhla.

Více než 9 let budovala své schopnosti, jak získávat lidi na svou stranu i vyjednávat jim lepší podmínky. Její příběh najdete zde .

Hanka je autorkou e-booku Jak získat práci i bez praxe a on-line kurzu Práce pro život a ukazuje svým klientům cestu, jak se pomocí dobře zvolené komunikační strategie prosadit, dosahovat svých cílů a výhodných smluvních podmínek.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.